Domů - Novinky
Menu
Domů - Novinky
Co je to Anti-aging
AMPS ČR
Poradna
Akce AMPS ČR
Členství, registrace
Test dlouhověkosti
ANTI-AGING magazín
ANTI-AGING ordinace
Na Vaše dotazy odpovídá
MUDr. Monika Golková

MUDr. Monika Golková





 
 
Kdo je online
Worldwide
English speaking visitors, click here
Anti-Aging magazín
Protistarnuti.cz
Protistárnutí.cz
Hledat
hledat...
2523013
Jak oddálit stárnutí?
Autor: AMPS ČR   

AMPSRybí jídelníček - pro zdraví i krásu
MUDr. Monika Golková, jediná certifikovaná anti-aging specialistka v České republice a prezidentka Asociace medicíny proti stárnutí ČR.
Většina z nás ví, že ryby jsou dietní a zdravé. Ale proč?
V rybím mase je řada látek, které blahodárně působí na lidský organismus, jaké jsou ty nejdůležitější?

Rybí maso je právem doporučováno jako pravidelná součást naší diety, protože obsahuje řadu pro nás velice užitečných látek. Patří mezi ně esenciální mastné kyseliny, jako jsou mastné kyseliny omega 3 a omega - 6 řady. Tyto látky jsou nazývány esenciálními, protože si je naše tělo nedokáže samo produkovat a musí být přijímány v potravě. Jsou nezbytné pro funkci mozku, imunitního systému, regulují hladinu cholesterolu a krevních cukrů, ale působí pozitivně také na naši pleť a vlasy. Další důležitou látkou jsou například fosfolipidy, které mají kardioprotektivní efekt, podporují správnou funkci imunitního systému, zdraví našich očí a jater. Ale jsou nám nápomocny také v období stresu a podporují naše kognitivní funkce (procesy myšlení). Squalen je zase látkou, která optimalizuje hladinu DHEA - který je často nazýván hormonem mládí. Kyselina alfa lipoová je silný antioxidant, bojuje proti zánětlivým procesům, dokáže regulovat krevní cukr, jaterní funkce a také zdraví kůže.
Pro redukci hmotnosti je důležitý fakt, že rybí maso obsahuje velmi dobře stravitelné bílkoviny v množství mnohdy vyšším než v případě klasického masa. Ryby jsou také bohatým zdrojem jódu, který zajišťuje správné fungování štítné žlázy. Zrychluje tak metabolismus, což má kladný vliv na přeměnu potravy na energii. Tím se zároveň zvýší tělesná teplota a dojde k úbytku váhy.
Ryby jsou prospěšné pro naše zdraví, ale i krásu.

Má konzumace ryb vliv i na další faktory?

Samozřejmě že konzumace ryb je ideální pro naši krásu. Na rozdíl od masa platí, že čím je ryba tučnější, tím více pozitivních látek obsahuje. Za všechny zmíním DMAE (dimethyaminoethanol) - je lepší něž plastická chirurgie a žehlička na pleť. Navíc podporuje naše mozkové funkce a působí proti zánětlivým procesům.

Průzkumy ukazují značný vliv stravy na zdravotní stav populace. Je to patrné zejména u obyvatel přímořských zemí ...

Né nadarmo se doporučuje tzv. středomořská dieta - dieta bohatá na rybí maso, zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a olivový olej. Tato dieta má významný antisklerotický efekt na naše cévy a je tudíž prevencí kardiovaskulárních onemocnění, kde patří také infarkt srdečního svalu. Vědecké studie prokázaly prodloužení života u lidí stravujících se dle středomořské diety a zároveň snížení tuku pod 30 procent. Lidský život je totiž naprogramován na 120 - 125 let. My umíráme předčasně - né na věk, ale na civilizační nemoci. (Baltimorská studie)

Češi tradičně nepatřili, s výjimkou vánočního kapra, k velkým konzumentům ryb, ale trend se zlepšuje ...

Dnes si rybu mohou dopřát nejen šťastlivci, kteří si ji sami chytí, ale i my ostatní si ji již můžeme koupil celoročně v supermarketu.

Jaký je rozdíl mezi sladkovodními a mořskými rybami?

Složení rybího masa se liší jak od druhu, tak jsou i rozdíly mezi rybami mořskými a sladkovodními. Jedná se ale spíše o rozdílné koncentrace zastoupení jednotlivých látek. Nejlepší je mít pestrý jídelníček a také ryby střídat. Ideálně dvakrát až třikrát týdně rybu.

Existují nějaké vžité chyby při přípravě ryb, kterých je vhodné se vyvarovat?

Nejsem specilista šéfkuchař, takže nedokážu posoudit jaké jsou vžité chyby při přípravě ryb. Ale i při přípravě ryb jako při přípravě každého jiného jídla platí, že péci raději déle a při nižších teplotách, lépe je vařit než smažit a grilovat.

Z hlediska zdravé výživy je velký rozdíl mezi čerstvými a zmraženými rybími produkty?

Je, a to nejen z hlediska výživy, ale i z hlediska chuťového. Mražené ryby často trpí dlouhým skladováním, některé výrobky mají další příměsi - např. mouku. A často jsou to výrobky nižší cenové kvality. Ideální je konzumovat ryby čerstvé.

Stále mezi námi jsou lidé, kteří principiálně ryby nejedí, třeba proto, že nechtějí obírat kosti ...

Pokud lidé netrpí alergií na rybí maso - a to může být vážný problém, měli by ryby konzumovat. Existují přece i ryby, které kosti nemají nebo jich mají alespoň minimálně. Dále jsou v současné době na našem trhu i výtažky z rybího tuku, které mohou nahradit chybějící konzumaci. Zajímavé také je, že existují lidé, kteří mají genetickou predispozici k tomu, že pokud zvýšeně konzumují polynenasycené mastné kyseliny (vyskytující se v rybím tuku), mají zvýšený LDL (negativní) cholesterol. Tady zase nastupuje individuální anti-aging medicína, která tuto situaci dokáže odhalit a vyřešit.

Pro více informací: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 
Předchozí   Další
 
© 2005-2011 AMPS ČR - Asociace medicíny proti stárnutí
Realizace: BTX