Melatonin bývá často označován za zázračný lék 21. století, kterému jsou přisuzovány mnohé účinky.
Mezi ně patří i zpomalování procesu stárnutí a posilování imunitního systému s účinkem na prevenci rakoviny prsu.
Co to vlastně melatonin je a jaké jsou opravdu jeho účinky?
Melatonin v kostce
Melatonin je důležitý hormon, který byl objeven koncem padesátých let. Je vytvářen v malé žlázce nazývané epifýza, česky šišinka. Žlázka je skutečně podobná malé borové šištičce, a proto ji již řečtí anatomové pojmenovali jako corpus pineale (Pinus – borovice). Má podobné vlastnosti jako serotonin (hormon štěstí), serotonin ale působí ve dne, kdežto melatonin je aktivní v noci. Melatonin produkuje REM fázi spánku, je důležitý jako antioxidant zejména pro mozek, zpomaluje známky stárnutí a prodlužuje život, snižuje cholesterol v krvi a pomáhá vyrovnávat reologické (průtokové) vlastnosti krve. Podporuje funkce štítné žlázy, zvyšuje produkce růstového hormonu a celkově zvyšuje imunitu organismu. Potlačuje známky premenstruačního syndromu a inhibuje lidské buňky, které by mohly způsobit rakovinu prsu. Snižuje úzkostlivost, zejména v noci. Nedostatek melatoninu způsobuje poruchy spánku, mělký spánek, neschopnost usnout, předčasné stárnutí očí, deprese, úzkost, ztrátu paměti a celkové zhoršení mozkových funkcí.
Spánek je nezbytný pro dokonalou regeneraci, ale musí mít svá pravidla
Spánek je velice důležitý pro odpočinek celého organismu. Během spánku se naše tělo dokonale regeneruje. Produkují se hormony s omlazujícím působením jako je růstový hormon a melatonin. Ale i spánek musí mít určitá pravidla. Abychom tělu zajistili dostatečnou produkci melatoninu, musíme spát ve tmě. Melatonin je totiž hormonem noci a při denním světle je jeho produkce velice zanedbatelná. Melatonin je tedy signálem času. Je-li jeho hladina nízká, prožíváme svůj subjektivní den. Melatonin je ale také signálem ročního období, protože pro jeho tvorbu je velice důležité střídání světla a tmy. Melatonin určuje i to, že jsme nejplodnější na konci léta. V zimě naopak míváme větší problémy s usínáním a cítíme se celkově více unaveni. Produkce melatoninu není příliš výrazná, protože nebývá tak velký kontrast mezi denním světlem a nocí. Melatonin se tvoří jen po předchozí bdělosti s dostatečným osvětlením.
Zpomaluje opravdu stárnutí?
Kromě výše zmíněných chronobiologických účinků se melatoninu připisuje ještě četné další působení, mimo jiné i to, že zpomaluje proces stárnutí. Podle některých odborníků chrání buňky prostřednictvím svých antioxidačních účinků. Jiní se domnívají, že melatonin zpomaluje stárnutí tím, že ovlivňuje dobu uvolnění určitých hormonů hrajících roli v přenosu nervových podráždění. Italští vědci prováděli s tímto hormonem řadu pokusů. Mimo jiné provedli transplantaci epifýzy starých myší myším mladým a mladým myším zase transplantovali epifýzu starou. Po několika týdnech staré myši začali skutečně mládnout. Vypadaly lépe, měly lesklý kožíšek a podobaly se mladým myším. Naopak mladé myši stárly rychleji. Tyto pokusy se samozřejmě uskutečnily pouze na myších, a ty jsou přece jenom od lidského organismu ještě hodně vzdáleny.
Melatonin ovlivňuje i množství podkožního tuku
Jisté ale je, že melatonin při jeho správném podávání dokáže synchronizovat naše vnitřní biologické hodiny. Podaný před spánkem může také urychlit usínání a celistvost spánku. Posílí jeho hloubku, protože podporuje REM fázi spánku. A všichni víme, že spánek je lék. Vydatnější je spánek před půlnocí a ideální je prospat sedm až osm hodin. Spánek během dne a po obědě nám naopak život zkracuje. Ideální je usnutí bez problémů, které prodlužuje život o třicet procent, naopak užívání tablet na spaní zvyšuje dvakrát více úmrtnost. Spánkové problémy je proto nutné řešit. Možná jste si také všimli, že pokud ponocujete a chodíte spát dlouho po půlnoci, máte tendenci tloustnout. Melatonin totiž ovlivňuje také množství podkožního tuku.
U nás je zakázan
Hladina hormonu melatoninu, tak jako i jiných hormonů s přibývajícím věkem klesá. Máme většinou více problémů se správným usínáním, hloubkou a kvalitou spánku. Znatelné to je zejména při dlouhých cestách letadlem přes časová pásma. Přirozené řešení pomocí melatoninu by bylo tudíž nasnadě. Zatím však tato látka u nás není registrovaná. Dle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale může být, na základě nových odborných a vědeckých poznatků, zařazení přípravků s obsahem melatoninu v budoucnu přehodnoceno. V zahraničí (i na Slovensku) se prodává většinou jako potravinový doplněk v lékárnách. Nejlepší formou je podjazyková tableta, která se velice dobře rozpouští a vstřebává. Její další výhodou je, že se užívá pouze 5-10 minut před usnutím. Na rozdíl od klasické tablety, která se musí užívat asi hodinu před předpokládaným spánkem. Přirozenou produkci hormonu melatoninu můžeme ovlivnit i sami. Jeho produkci podporují banány, rajčata, aminokyseliny carnitin, tryptofan, vitamín B3 (niacin), minerály kalcium a magnezium, ale i aktivní pohyb za denního světla. Jeho tvorbu naopak snižuje kouření, kofein, alkohol a vysoké dávky vitamínu B12.
Pokud máte zájem otestovat si svůj mozek a nedostatek jednotlivých neurotransmiterů, které se účastní na mnoha pochodech spojených s myšlením, koncentrací a pamětí a některé z nich podporují produkci melatoninu, můžete si napsat o Bravemanův test na adresu Asociace medicíny proti stárnutí ČR,
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
.
|