Mnoho studií poukazuje na fakt, že zvířata žijí déle mají-li méně kalorickou stravu. Provedení podobné studie na lidech bylo až doposud problematické.
Studie provedená Washingtonskou lékařskou školou v St.Louis a Italským národním institutem zdraví v Římě dokazuje, že omezený příjem kalorií spojený s optimální výživou, může oddálit primární stárnutí u lidí.
Studie zveřejněná 17.června 2005 v časopise Americké kardiologické university, potvrdila, že nízkokalorická dieta oddaluje stárnutí.
Studie byla provedena na 25 lidech, u kterých bylo sledováno kalorické omezení v průběhu šesti let. První skupina lidí konzumovala pouze 1400-2000 kalorií denně a jejich výsledky byly porovnávány se skupinou 25 lidí, kteří se živili typickou západní dietou, okolo 2000 – 3000 kalorií denně.
S přibývajícím věkem lidské srdce ztrácí na své pružnosti a pracuje méně efektivně. Ultrazvukové zkoušky prokázaly, že u první skupiny sledovaných, která měla stravu s kalorickým omezením, srdce pracovalo pružněji než u osob z druhé kontrolní skupiny. Srdeční funkce a rytmus se významně podobal funkci mladého srdce. Studie mimo jiné potvrdila, že rizikové faktory některých nemocí srdce a zánětlivé problémy byly nižší ve skupině lidí s omezeným příjmem kalorií než u skupiny s typickou západní dietou.
Luigi Fontana, který tuto studii navrhl a vedl, potvrzuje, že kalorické omezení neznamená jednoduše méně jíst. Kalorické omezení je spojováno s dlouhověkostí pouze v případě spojení s optimální výživou.
Na druhé straně kalorické omezení spojené s podvýživou urychluje stárnutí a způsobje některá závažná onemocnění.
”Proto tedy jíst o polovinu méně (např.poloviční porci smaženého karbanátku, hranolek a sladkých limonád) není správné a vhodné. Takové kalorické ”omezení” je škodlivé,” říká.
Výše uvedený model nízkokalorické diety vyžadoval přísný dietní režim vedoucí k udržení nízké hladiny kalorií a také zajištění nutriční rovnováhy u jeho účastníků, říká Luigi Fontana.
|