Jste-li ve středním věku a divíte se, kam se vytratila vaše kdysi solidní schopnost koncentrace, nová studie vám to pomůže pochopit.
Kanadští vědci prohlašují, že postupné změny mozku, začínající ve středním věku, způsobují u starších lidí ztrátu pozornosti vůči bezprostřednímu okolí vlivem rozrušení z nepodstatných informací.
Je známo, že starší lidé jsou náchylnější k roztržitosti. Myslíme si, že jsme odhalili mechanismus v mozku, kterým lze vysvětlit tento fakt a poskytli tak nový náhled této problematiky”, konstatuje ve svém prohlášení autorka studie, Dr.Cheryl Grady, vědec Rotmanova Výzkumného Institutu v Torontu.
Ona a její kolegové použili ke studiu mozkových funkcí zdravých lidí ve středním věku funkční magnetickou rezonanci (fMRI). Výsledek pak porovnali s výsledky u mladších a starších lidí. Dobrovolníkům účastnícím se výzkumu, byla zadána série paměťových úloh, během jejichž plnění byly zaznamenávány mozkové funkce.
U mladších dospělých lidí stoupla aktivita v dorsolaterální prefrontální kůře mozkové (spojené s úkoly které vyžadují koncentraci) právě v průběhu řešení úloh. Současně klesá aktivita v čelní a temenní oblasti (které jsou spojeny s neúkolovými aktivitami ve stavu odpočinku – jako například přemýšlení o sobě sama, nebo sledování okolí).
Slábnoucí soustředěnost spojená s centrem ”denního snění”
Jak bylo zveřejněno v únorovém čísle magazínu ”Journal of Cognitive Neuroscience”, tento model bere za své u lidí ve věku mezi 40 a 60. Když lidé ve středním věku plnili paměťové úlohy, aktivita v centru ”denního bdění”, tedy oblast temenní a čelní, zůstává aktivována, zatímco aktivita v dorsolaterální prefrontální kůře mozkové, jenž je spojena s úlohami vyžadujícími soustředění, poklesla.
Tato nerovnováha v mozkové aktivitě je dokonce ještě zřetelnější u lidí nad 65 let, jak tvrdí výzkumníci, což může vysvětlovat, proč starší lidé jsou náchylnější ztratit se v neadekvátních či rozptylujících informacích.
|