Bez ohledu na to, jak dlouho žijeme, čas si bere svou daň - na orgánech a systémech v našem těle.
Jak a kdy toto nastane, záleží jedině na nás.
Následující text popisuje typické změny, kterým se během stárnutí nevyhneme.
Kardiovaskulární systém:
Časem naše srdce začne být méně výkonné - hůře pumpuje stejné množství krve do našeho těla. Navíc se naše žíly stávají méně elastickými. Těžké tučné sedimenty se usazují na vnitřních stěnách žil (ateroskleroza), a zužuje se tak jejich průchodnost. Přirozená ztráta elasticity v kombinaci s aterosklerozou způsobuje ztuhnutí cév, proto srdce pracuje proti většímu odporu. To může vést k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi).
Kosti, svaly a klouby:
Naše kosti dosahují maximální pevnosti ve věku mezi 25-35 lety. Když stárneme, naše kosti řídnou (osteoporóza) a ty jsou více náchylné ke zlomeninám. Klesají též meziobratlové výplně, tudíž se můžeme i celkově zmenšovat. Také svaly, šlachy a klouby všeobecně ztrácí pevnost a ohebnost.
Trávicí soustava:
Polykání a pohyb střev, kterým se automaticky posunuje strávené jídlo, se zpomaluje. Velikost povrchu plochy uvnitř střev se nepatrně zmenšuje. Vylučování trávicích šťáv žaludku, slinivky a tenkého střeva se může snižovat. Tyto změny všeobecně nenarušují trávící procesy, takže je ani nezaznamenáme. Ale můžeme zaznamenat zácpu.
Ledviny, močový měchýř a močové cesty:
S věkem naše ledviny ztrácí schopnost odstraňovat odpadní látky z krevního řešiště. Chronické nemoci, jakými jsou cukrovka nebo vysoký krevní tlak, a jejich léčba může kromě toho naše ledviny značně poškodit.
Okolo 30 % lidí starších 65 let trpí ztrátou kontroly močového měchýře (urinární inkontinence). Inkontinece může být způsobena různými zdravotními problémy, a to například obezitou, opakovanou zácpou či chronickým kašlem.
Ženy trpí inkontinecí častěji než muži. Některé ženy prodělají během menopauzy tzv. stresovou inkontinenci (svaly okolo močového měchýře ztrácí pevnost a reflexy). Hladiny estrogenů klesají, čímž se i vazivo lemující močovou trubici ztenčuje. Pánevní svaly slábnou a zmenšuje se tak podpora močového měchýře.
U starších mužů je inkontinence způsobena zvětšenou prostatou, která může blokovat močovod. To může ztížit vyprazdňování močového měchýře či způsobovat únik malého množství moči.
Mozek a nervový systém:
Počet buněk (neuronů) v našem mozku se s přibývajícím věkem snižuje a naše pamět se tak může oslabovat. Nicméně v některých částech mozku se zvyšuje počet spojení mezi buňkami, což zřejmě pomáhá tento deficit neuronů kompenzovat a funkce mozku udržovat. Naše reflexy mají sklon se zpomalovat. Také máme sklon méně se koordinovat.
Zrak:
S přibývajícím věkem jsou naše oči méně schopné produkovat slzy, sítnice se ztenčuje, čočka postupně zežloutne a stává se méně čirou. Ve 40 letech se stává obtížným zaostřit na blízké předměty. Později se duhovka stane méně pružnou a činí tak zornice méně citlivými na světlo. To může způsobovat obtíže přizpůsobit se různým stupňům osvětlení. Jiné změny u čočky mohou způsobovat citlivost na prudké světlo, což může představovat problémy při řízení auta v noci. Katarakta, glaukom a makulární degenerace jsou nejběžnějšími problémy stárnoucích očí.
Sluch:
Ztráta sluchu je jednou z nejběžnějších nemocí postihující dospělé ve středních letech a starší jedince. Jeden ze tří lidí starších 60 let a polovina všech lidí starších 85 let trpí podstatnou ztrátou sluchu. Během let zvuky a hluk mohou zničit mikroskopické buňky našeho vnitřního ucha.
Chrup:
Jak budou naše zuby a dásně reagovat na stáří, záleží na tom, jak dobře o ně během let pečujeme. Ale dokonce i když jsme pečliví na čištění zubů, můžeme zaznamenat, že naše ústa jsou sušší a naše dásně ustupují. Vaše zuby mohou mírně ztmavnout a mohou se stát více náchylnými ke zlomení. Většině dospělých může vydržet jejich vlastní chrup po celý život. Ale se snižujícím se množstvím slin , které omývají bakterie, se vaše zuby stávají náchylnějšími na kazivost a infekci. Pokud ztratíte většinu vašeho vlastního chrupu můžete používat jako náhradu protézu nebo zubní implantáty.
Kůže, nehty a vlasy:
S přibývajícím věkem se naše kůže ztenčuje a stává se méně elastickou a slabší. Můžeme zaznamenat více modřin. Snížená produkce přirozených maziv může způsobit, že pokožka bude sušší a více vrásčitá. Můžou se vyskytnout stařecké skvrny a začíná se objevovat povislá kůže. Naše nehty rostou o polovinu času pomaleji než dříve. Naše vlasy mohou zešednout a zeslábnout. Kromě toho se pravděpodobně budeme méně potit, to může způsobit potíže při ochlazování se ve vysokých teplotách a může nás to vystavit zvýšenému riziku vyčerpání následkem úžehu.
Jak rychle naše pokožka stárne, záleží na mnoha faktorech. Hlavním důležitým faktorem je sluneční záření po dobu mnoha let. Čím více je naše pokožka vystavena slunečním paprskům, tím většího poškození můžeme docílit. Kouření přispívá k poškození pleti, stejně jako ke vzniku vrásek. Rakovina kůže je rovněž zvýšeným rizikem: máme 40-50%ní šanci dostat rakovinu kůže po dosažení věku 65 let.
Spánek:
Spánek se mírně mění během dospělosti. Potřebujeme-li dnes šest hodin spánku, budeme šest hodin spánku potřebovat vždy (plus minus 30 minut).
Nicméně ve stáří pravděpodobně shledáme, že spíme méně tvrdě, znamená to, že budeme trávit více času v posteli, abychom dosáhli stejného množství spánku. Ve věku 75 let navíc někteří lidé shledají, že se probouzejí několikrát za noc.
Sexualita:
S přibývajícím věkem se mohou měnit sexuální potřeby, zákonitosti a výkon. Ženská vagina má sklon se zužovat a její stěny se stávají méně elastickými. Problémem je i vaginální suchost. Všechny tyto problémy mohou učinit sex bolestivým.
Impotence se stává velmi běžným problémem u starších mužů ve věku okolo 65 let - více než 25 % mužů má problémy s erekcí a jen jeden ze čtyř uskuteční vlastní sexuální akt. Navíc může trvat déle, než dosáhne erekce a tato erekce nemusí být ani dostatečně efektivní pro uskutečnění pohlavního styku.
Pro více informací:
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
|